- akce již proběhla.
Praha 9
Praha 9
4. září v 19:00
Moji milí...
Středa 4. září 2024 19:00
Praha 9
Radnice – obřadní síň
Vstup volný
Účinkují
Matyáš Novák – klavír
František Kinský – mluvené slovo
Program
A. Dvořák – Poetické nálady op. 85 (výběr)
M. Novák – Fantazie na operu Rusalka
J. Suk – Klavírní skladby op.7 (výběr)
L. Janáček – Sonáta 1. X. 1905 “Z ulice”
B. Smetana – Vltava (arr. Matyáš Novák)
Matyáš Novák
Matyáš koncertuje doma i v zahraničí, se svými recitály se představil v mnoha zemích Evropy, v Thajsku a v USA. V letech 2015 a 2016 absolvoval dvě úspěšná koncertní turné po Číně. V roce 2017 debutoval v newyorské Carnegie Hall. V témže roce vydal debutové CD s cyklem F. Liszta: Léta putování: Rok první: Švýcarsko a se stal jedním ze tří hudebníků, kteří obdrželi CME International Performing Arts Grant, ocenění, které uděluje Center for Musical Excellence v New Jersey. V roce 2021 vyšlo pod hlavičkou Nimbus Alliance jeho CD s koncerty W. A. Mozarta, které nahrál společně as Wihanovým kvartetem.Jako sólista vystoupil s Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Pražským komorním orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice, komorním orchestrem Quattro, Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, Orchestra da Camera di Imola, Karlovarským symfonickým orchestrem, s Filharmonií Hradec Králové, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Janáčkovým komorním orchestrem, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Bergenskou filharmonií a Orchestrem španělského rozhlasu a televize RTVE.
František Kinský
Praha 9
Vžitá charakteristika, že Praha 9 je průmyslová část hlavního města, už mnoho let nemá opodstatnění. Uvědomíme-li si souvislosti, sluší jí označení, že je pražskou městskou částí, kterou procházela národní historie.
Podle legendy se 13. června roku 970 vracel český kníže Boleslav II. ze Staré Boleslavi od hrobu svého strýce, svatého Václava. Zvolil přitom kratší, ale namáhavější cestu hustým lesem, jímž se musel se svou družinou prosekávat. Zemdlen únavou usnul v místech, kde se dnes nachází Prosek. Ve snu se mu zjevil jeho strýc a přikázal mu, aby právě na tomto místě nechal vystavět chrám. Dodnes tak na okraji proseckého sídliště stojí krásný římskokatolický kostel zasvěcený národnímu světci sv. Václavovi.
Tato historická stavba však zdaleka není jedinou architektonickou památkou na území Prahy 9. Například vysočanskou radnici postavil věhlasný vysočanský stavitel a architekt Václav Haase, který vypracoval i plány budovy. Stavba byla zahájena roku 1910 a dokončena v závěru roku 1911. Důkazem toho je větrná korouhev, na níž je proražen letopočet 1911. Radnice byla dána do užívání 17. ledna 1912 a svému účelu slouží dodnes.
A průmyslová šeď Prahy 9? Na mnoha místech ji nahradila barevná bytová výstavba, nebo lesk zařízení, jejichž význam daleko přesahuje hranice České republiky. Kupříkladu na pomezí Vysočan a Libně, na místě bývalé ČKD Lokomotivky, s novým tisíciletím postupně vyrostla O2 arena, multifunkční kongresové centrum O2 universum a hotel Stages Hotel Prague, jež jsou základem pro vytvoření nového moderního centra v této části Prahy 9.
A zapomenout nesmíme ani na zelenou. Na zelené vlně se Praha 9 veze hlavně poslední desetiletí, kdy tu vzniklo nejvíce parků, relaxačních ploch a oddychových míst v její historii. Díky tomu se zelení dostanete pěšky nebo na kole přes celé území Prahy 9, od hranic s osmou městskou částí po hranice s Prahou 14.
Architektonicky oceňovaným je park Přátelství na Proseku, jehož autorem je arch. Otakar Kuča. Devátá městská část park z 80. let rozšířila na sousední pozemky, na nichž na přání místních obyvatel zabránila výstavbě, a de facto tak do značné míry naplnila původní záměry známého architekta.
Příjemnou procházku romantickými zákoutími nabízí také lokalita Proseckých skal nebo břehy říčky Rokytky. Ty vás zavedou i do nově vytvořeného parku Zahrádky, který si za několik málo let své existence získal srdce místních.