- akce již proběhla.
Nový Bor
Nový Bor
11. srpna v 18:00
České filharmonické kvarteto
Neděle 11. srpna 2024 18:00
Nový Bor
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Koncert se koná pod záštitou Mgr. Jaromíra Dvořáka, starosty města Nový Bor.
Vstupné na místě 150 Kč
Účinkují
HELENA JIŘÍKOVSKÁ – housle
VIKTOR MAZÁČEK – housle
JIŘÍ POSLEDNÍ – viola
TOMÁŠ STRAŠIL – violoncello
Program
W. A. Mozart – Divertimento D dur KV 136 (Allegro / Andante / Presto)
A. Dvořák – Smyčcový kvartet č. 12 F dur op. 96 „Americký“
G. Puccini – Crisantemi (Chryzantémy)
B. Smetana – Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ – Largo sostenuto
L. Janáček – Po zarostlém chodníčku, výběr – úprava pro smyčce
A. Piazzolla – Libertango – úprava pro smyčce
E. Elgar – Salut d‘amour op. 12 – úprava pro smyčce
České filharmonické kvarteto vzniklo v roce 2000 z iniciativy členů České filharmonie. Výborné individuální dispozice všech hráčů a jejich dlouholeté zkušenosti v komorní hře jsou velkým vkladem pro prvotřídní interpretaci skladeb. Zvuk kvarteta, který je typický pro českou kvartetní školu, je vysoce ceněn odbornou kritikou.
ČFK účinkuje pravidelně v komorních cyklech České filharmonie, na festivalech a v koncertních řadách Kruhů přátel hudby po celé České republice a v zahraničí (Velká Británie, Lucembursko, Německo, Japonsko, Izrael, Čína, Slovensko).
Na podzim roku 2017 kvarteto vydalo pod nakladatelstvím Arco Diva krásné CD se skladbami Leoše Janáčka „Po zarostlém chodníčku“ a „V mlhách“, tedy s úpravami těchto klavírních cyklů pro smyčcové kvarteto. V sezóně 2019 natočilo na CD první čtyři kvartety skladatele Jaroslava Krčka, v roce 2021 další čtyři kvartety a v současné době se připravuje na premiéry třetí série jeho kvartetů, jako i na jejich zvěčnění na CD.
Letos kvarteto vycestovalo na festivaly do slovenské Levoči a lucemburského Bourlingsteru.
Nový Bor
Město Nový Bor je vstupní branou Lužických hor a hora Klíč, jeho přirozená dominanta, je zajímavým turistickým cílem, který z vrcholu ve výšce 760 m n. m. poskytuje nádherný výhled na město uprostřed zeleně, jež je centrem výjimečného sklářského regionu. Atraktivitu mu tak dala do vínku nejen příroda ale i zručnost a fortel místních sklářů.
Sklo je pro město historií i současností. Provází ho napříč historickými epochami, reprezentuje ho po celém světě, bylo a je zdrojem obživy pro jeho obyvatele. Za historií lze zamířit do sklářského muzea s unikátními sbírkami skla. Současnost pak reprezentují sklářské dílny, ateliéry, galerie i sklářská škola. Sklo vítá návštěvníky v ulicích města, na sklářskou tradici odkazuje i centrální prvek na nově zrekonstruovaném náměstí. Již od roku 1982 se město v tříletých intervalech mění v opravdovou světovou sklářskou metropoli díky pořádání International Glass Symposia, které vedle domácích i zahraničních sklářských výtvarníků představí i místní špičkové řemeslníky a sklářské firmy udržující tradici a zajišťující budoucnost českého skla.
K architektonickým památkám v prostoru náměstí patří barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie se vzácnými rokokovými varhanami, secesní budova pošty a také řada měšťanských domů. Najdeme zde dům, jehož historie je spjata se životem Bedřicha Egermanna, další slouží jako sídlo městského úřadu, jiný ukrývá sklářské muzeum. K dialogu pak vyzývá lavička Václava Havla v prostoru pod památnou lípou mezi již zmíněnými budovami. Je vzpomínkou nejen na prvního polistopadového českého prezidenta, ale také na sklářského výtvarníka Bořka Šípka, který měl k městu úzký vztah. Po stopách sklářských řemesel se návštěvníci mohou vydat po naučné stezce. K evropským raritám patří Lesní hřbitov. I ten je připomínkou starých sklářských rodů, ale také významných válečných událostí.
Pro necelých 12 tisíc obyvatel je Nový Bor dobrým místem pro život. Okolní příroda hýří širokou nabídkou letní i zimní turistiky, novoborské přírodní koupaliště nabízí možnost osvěžení i podmínky pro kempování. Za kulturou je možno zamířit do městského kina a divadla, v letních měsících je v provozu i oblíbené letní kino.
V posledních letech město významně změnilo svou tvář. Zásadní proměnou prošel střed města, vznikla nová pietní místa nesoucí historický odkaz, činnost zahájil malý regionální pivovar BORN, skutečnou raritou pak je skleněný dům, v němž sídlí firma Lasvit.