- akce již proběhla.
Kadaň
LETNÍ KONCERT
Koncert se koná pod záštitou PaedDr. Jiřího Kulhánka, starosty města Kadaň.
Sobota 20. srpna v 18 hodin
Františkánský klášter
Účinkují
Program
T. Surovíková – Salve regina
O. Gjeilo – Ubi caritas
I. Zelenka – Ave Maria
P. Koronthály – Magnificat
T. Surovíková – Láska je moc
J. Rheinberger – Ave Maria
O. Gjeilo – Ave generosa
L. Gyöngyösi – Laudate Dominum
V. Miškinis – Ave regina
G. Forbes – Ave Maria
Z. Lukáš – Gaudete et exultate
Poezie Jana Skácela, 100 let
Foerstrovo komorní pěvecké sdružení (FKPS) bylo založeno v roce 1975 sbormistry Rudolfem Zemanem a Libuší Krejčovou a hlasovou poradkyní Dagmar Součkovou. Pod vedením těchto výrazných osobností se těleso velmi brzy zařadilo mezi špičkové ženské sbory. V devadesátých letech minulého století utvrdilo jeho vynikající pověst působení sbormistrů Zdeňka Šulce a Jany Veverkové. Významnou etapou v uměleckém životě sboru bylo i více než desetileté dirigentské působení Lukáše Vasilka (v letech 1998 – 2009). Od roku 2009 je sbormistrem a uměleckým vedoucím FKPS Jaroslav Brych. Soubor disponuje rozsáhlým repertoárem, jehož podstatnou část tvoří hudba 20. a 21. století. Mnoho skladeb sbor premiéroval, některé mu byly autory věnovány. Sbor je zván ke koncertům doma i po celé Evropě, vystupuje na prestižních hudebních festivalech (Pražské jaro, Brněnské hudební léto, Festival sborového umění v Jihlavě), úspěšně se účastní mezinárodních soutěží (Arezzo, Cork, Debrecen, Florencie, Klaipeda, Lindenholzhausen, Maasmechelen, Montreux, Neuchâtel, Rimini, Riva del Garda, Tours, Vídeň, Zwickau). Natočil pět samostatných CD. Posledním významným úspěchem FKPS jsou ocenění, která sbor získal v říjnu 2019 na mezinárodním sborovém festivalu In. Canto sul Garda (první cenu v kategorii ženských sborů a prestižní Grand Prix). Více informací naleznete na stránkách sboru www.fkps.cz
Jaroslav Brych vystudoval nejprve hru na lesní roh na pardubické konzervatoři ve třídě O. Tvrdého a poté dirigování na pražské AMU u V. Neumanna, J. Veselky a R. Elišky. Opakovaně se účastnil dirigentských kurzů H. Rillinga ve Stuttgartu. V letech 1984 až 1997 byl sbormistrem Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy, od roku 1987 do roku 1994 pracoval jako dirigent a šéfdirigent Symfonického orchestru Armády České republiky a v letech 1992 až 1993 byl dirigentem Opery Mozart Praha. V roce 1994 byl druhým sbormistrem Pražského filharmonického sboru, v letech 1996–2005 jeho sbormistrem hlavním, 2006–2012 řídil Pražský komorní sbor. V současnosti vede Foerstrovo komorní pěvecké sdružení, spolupracuje s Pražským filharmonickým sborem, Kühnovým smíšeným sborem, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Komorní filharmonií Pardubice a dalšími českými orchestry. Vedle dirigentské a sbormistrovské činnosti učí na HAMU, Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a na Konzervatoři Pardubice.
Jan Šťastný se narodil v roce 1965 ve Zlíně. Na televizních obrazovkách se objevoval už od dětství, například v seriálu Jedno malé sídlisko (1978) nebo v pohádce Za humny je drak (1982). Herectví vystudoval na pražské DAMU, po studiích pak vystupoval na prknech Národního divadla. V roce 1992 přijal angažmá v Divadle na Vinohradech, kde působí dodnes.
1+1 vstupenka zdarma (na libovolný prohlídkový okruh)
Kadaň
Františkánský klášter v Kadani Kolem poloviny 15. století byla na místě, kde došlo k zázračné záchraně odsouzence, postavena kaple za svěcená 14 svatým pomocníkům. Roku 1473 převzali poutní místo s kaplí františkáni, kteří s pomocí Hasištejnských z Lobkowicz vybudovali pozdně gotický klášter. V interiérech kláštera je několik místností s tzv. diamantovou neboli sklípkovou klenbou. Jeho budovy dnes obklopuje zahrada, využívaná pro rozmanité kulturní akce.
Klášterní chrám
Čtrnácti svatých pomocníků Nejcennějším prostorem kláštera je klášterní chrám, budovaný na místě původní kaple od sedmdesátých let patnáctého století. Presbytář chrámu je pohřebištěm Lobkowiczů se sochařskými náhrobky, dílem raně renesančního mistra Ulricha Creuze. Unikátem v našem prostoru nevídaným jsou také velmi kvalitní nástěnné malby z první poloviny 16. století, připisované žákům Lucase Cranacha staršího. Chrám prošel v posledních letech náročnou rekonstrukcí, při které byly restaurovány barokní varhany a oltáře a také malby z počátku 17. století.