- akce již proběhla.
Hejnice
Hejnice
31. srpna v 15:30
Varhaníci katedrál III.
Sobota 31. srpna 2024 15:30
Hejnice
Bazilika Navštívení Panny Marie
Koncert se koná pod záštitou R. D. ICLic. Mgr. Pavla Andrše, faráře římskokatolické farnosti Hejnice.
Účinkují
Ondřej Valenta – varhany
Program
J. Klička – Fantasie na motivy symfonické básně „Vyšehrad“ od Bedřicha Smetany
A. Dvořák – Largo z IX. symfonie
W. A. Mozart – II. věta z „Pražské“ symfonie
A. Dvořák – „Hospodine, pomiluj ny“ z oratoria Svatá Ludmila
B. Smetana – Vltava
Ondřej Valenta
Varhaník katedrály sv. Víta v Praze, koncertní varhaník, pedagog Pražské konzervatoře, titulární varhaník a regenschori při Královské kolegiátní kapitule na pražském Vyšehradě, kde spoluzaložil a umělecky vede mezinárodní festival „Varhanní Vyšehrad“.
Je vyhledávaným spoluhráčem s pěvci, instrumentalisty, sbory i orchestry. Vystoupil již například s Českým národním symfonickým orchestrem, PKF – Prague Philharmonia, Severočeskou filharmonií Teplice, Karlovarským symfonickým orchestrem či orchestrem Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Intenzivněji spolupracuje především s flétnistkou Evou Prchalovou a houslistkou Šárkou Petříkovou, s nimiž založil soubor NiTrio. Jeho vystoupení zaznamenala také Česká televize a Český rozhlas. Kromě koncertní činnosti v České republice (MVF u sv. Jakuba v Praze, Dvořákova Nelahozeves, MHF Karla Ditterse z Dittersdorfu, Festival Jakuba Jana Ryby, Tóny nad městy ad.) vystoupil již i ve Francii, Španělsku, Německu, Itálii, Švédsku, Dánsku, Rakousku a v Polsku. Vedle toho též publikuje odborné články.
Hejnice
Město Hejnice leží na severním úpatí Jizerských hor, v nadmořské výšce 375 m, hlavním tokem je řeka Smědá. Převážná část území patří k chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.
Existence Hejnic byla úzce spjata s poutním kostelem, jehož vznik podle pověsti spadá do roku 1211. Na uzdravování nemocných měla pravděpodobně vliv pramenící léčivá voda v nedaleké Libverdě. K propagaci místa přispěl řád františkánů, jehož klášter zde roku 1692 založil hrabě František Gallas podle návrhu Marca Antonia Canevalle na konci 17. století a chrám Navštívení Panny Marie z počátku 18. věku, jehož autorem byl pražský architekt Thomas Haffenecker.
Mariánské poutní místo patří k nejvýznamnějším v Čechách, Lužici i Dolním Slezsku.