- akce již proběhla.
Hejnice
Hejnice
29. července v 15:30
Hejnické improvizace
29. července 2023 15:30
Hejnice
Bazilika Navštívení Panny Marie
Koncert se koná pod záštitou R. D. ICLic. Mgr. Pavla Andrše, faráře římskokatolické farnosti Hejnice.
Účinkují
VLADIMÍR ROUBAL – varhany
Program
Varhanní improvizace (Introdukce, Duo, Cantabile, Marche pontificale)
Varhanní improvizace (O utrpení Páně)
Varhanní improvizace (Panna Maria pod křížem)
C. Franck – Chorál a moll
Varhanní improvizace (K poctě všech svatých)
F. Mendelssohn-Bartholdy – Sonáta IV – B dur (Allegro con brio, Andante religioso, Allegretto, Maestoso e Fuga)
L. Boëllmann – Modlitba k Panně Marii, Toccata z Gotické suity
Vladimír Roubal
Varhany studoval na Konzervatoři v Plzni u prof. Jitky Chaloupkové a v Praze u prof. Jana Hory, improvizaci u prof. Jaroslava Vodrážky.
V letech 1980-1985 působil jako varhaník katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, v letech 1985-1990 jako varhaník a kapelník baziliky sv. Markéty při benediktinském arciopatství v Praze-Břevnově.
Od roku 1990 působí jako ředitel chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově. Zde založil chrámový sbor Collegium Strahoviense.
Vyniká svojí schopností improvizace, je držitelem dvou prvních cen na improvizačních soutěžích (1982, 1988). Koncertoval v České republice, Německu, Rakousku, Maďarsku, Holandsku, Itálii, Španělsku, Francii, Polsku, Rumunsku, Moldavii, USA a Japonsku.
Natočil řadu CD, zkomponoval hudbu k několika filmům, spolupracuje s Českých rozhlasem i s rozhlasem v dalších zemích – Německu, Nizozemí a Japonsku – při nahrávání snímků historických varhan.
V roce 2007 hrál ve strahovské bazilice pro první dámu Spojených států amerických, paní Lauru Bushovou v době ofi ciální návštěvy prezidenta Spojených států v Praze.
Hejnice
Město Hejnice leží na severním úpatí Jizerských hor, v nadmořské výšce 375 m, hlavním tokem je řeka Smědá. Převážná část území patří k chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.
Existence Hejnic byla úzce spjata s poutním kostelem, jehož vznik podle pověsti spadá do roku 1211. Na uzdravování nemocných měla pravděpodobně vliv pramenící léčivá voda v nedaleké Libverdě. K propagaci místa přispěl řád františkánů, jehož klášter zde roku 1692 založil hrabě František Gallas podle návrhu Marca Antonia Canevalle na konci 17. století a chrám Navštívení Panny Marie z počátku 18. věku, jehož autorem byl pražský architekt Thomas Haffenecker.
Mariánské poutní místo patří k nejvýznamnějším v Čechách, Lužici i Dolním Slezsku.