- akce již proběhla.
Hejnice
MISTŘI SVATOVÍTSKÉ KATEDRÁLY
Koncert se koná pod záštitou R. D. ICLic. Mgr. Pavla Andrše, faráře římskokatolické farnosti Hejnice.
Sobota 2. července v 15.30 hodin
Bazilika Navštívení Panny Marie
Účinkují
Program
César Franck – Preludium, fuga a variace
Georg Friedrich Händel – Gloria in excelsis Deo, Largo
Arcangelo Corelli – Lento, Allegro
Franz Schubert – Ave Maria
Girolamo Frescobaldi – Toccata per L´Elevazione
Johann Sebastian Bach – Toccata a fuga d moll BWV 565
Tomaso Albinoni – Adagio
Josef Kšica (*1952) – Toccata – improvizace
Dietrich Buxtehude – Preludium a fuga D dur
Erroll Garner – Misty
Léon Boëllmann – Toccata
Miroslav Kejmar se narodil roku 1941 na Kladně. Studoval na Vojenské hudební škole a ve studiu pokračoval na Pražské konzervatoři a na AMU u prof. Václava Paříka. Jeho dalšími učiteli byli prof. Adolf Scherbaum, Antonín Dokoupil a Stanislav Šimek. Již v době studií hrál v orchestrech Hudebního divadla v Karlíně, Divadla na Vinohradech, ve Filmovém symfonickém orchestru, ale také v řadě orchestrů tanečních – Orchestr Václava Hybše, orchestr Karla Gotta nebo Karla Vlacha. Jeho nástupem do České fi lharmonie v roce 1970 a s následným postem sólotrumpetisty – to bylo v letech 1972 – 2008 získala Česká filharmonie hudebníka, který se výrazně podílel na celkovém zvuku tohoto významného orchestru. Desítky let patří k nejvýznamnějším českým sólistům. Jako sólový hráč je známý nejen v Evropě, ale i v Japonsku a Miroslava Kejmara doprovázela řada významných orchestrů. Na svém repertoáru má mnoho koncertů od barokní po soudobou hudbu a jeho diskografie obsahuje nejzásadnější díla trumpetové literatury. Nahrávky jsou zaznamenány na labelech významných světových gramofonových společností. Je zakládajícím členem souboru Pražských žesťových sólistů, se kterým koncertuje již čtvrtou dekádu. V roce 1998 byl přizván ke spolupráci s prestižním souborem “Ten of the best”, který se skládá z deseti nejlepších trumpetistů světa. Miroslav Kejmar je profesorem Pražské konzervatoře. Pedagogicky působí také v Japonsku na tzv. Master class a usedá v porotách mezinárodních žesťových soutěží po celé Evropě.
Josef Kšica, absolvent konservatoře v Brně a Hudební fakulty AMU v Praze, (varhany – prof. Milan Šlechta, prof. Jiřina Pokorná, varhanní improvizace – prof. Jaroslav Vodrážka) působil od roku 1981 jako korepetitor v Pražském mužském sboru (sbormistr M. Košler). V letech 1985–1992 byl členem Pražského filharmonického sboru, se kterým podnikl četná zahraniční turné a natočil řadu významných hudebních projektů. V roce 1990 stál u zrodu Pražského komorního sboru, kde působil devět let jako sbormistr, varhaník a korepetitor. Významné je jeho účinkování na zahraničních festivalech v roli cembalisty a varhaníka (Kolín nad Rýnem, Schleswig, Stuttgart, Salzburg, Pesaro, Palermo, Perth). V neposlední řadě je i cembalistou souboru Ars Instrumentalis Pragensis, se kterým obdržel 1. cenu a zlatou medaili na mezinárodní soutěži v japonské Ósace (1996). Věnuje se realizacím staré české a světové hudby pro nahrávací společnosti a televizi. Od roku 1999 je varhaníkem a ředitelem kůru katedrály sv. Víta v Praze a sbormistrem Pražského katedrálního sboru.
Hejnice
Město Hejnice leží na severním úpatí Jizerských hor, v nadmořské výšce 375 m, hlavním tokem je řeka Smědá. Převážná část územípatří k chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.
Existence Hejnic byla úzce spjata s poutním kostelem, jehož vznik podle pověsti spadá do roku 1211. Na uzdravování nemocných měla pravděpodobně vliv pramenící léčivá voda v nedaleké Libverdě. K propagaci místa přispěl řád františkánů, jehož klášter zde roku 1692 založil hrabě František Gallas podle návrhu Marca Antonia Canevalle na konci 17. století a chrám Navštívení Panny Marie z počátku 18. věku, jehož autorem byl pražský architekt Thomas Haffenecker.
Mariánské poutní místo patří k nejvýznamnějším v Čechách, Lužici i Dolním Slezsku.