

Bozkov
Kostel Navštívení Panny Marie Královny hor
Ave Maria
Vstupné 150 Kč
Účinkující
Markéta Klaudová – soprán
Aleš Bárta – varhany

Program
Ch. Gounod / J. S. Bach – Ave Maria
J. S. Bach – Toccata a fuga d moll (BWV 565)
G. Caccini – Ave Maria
B. M. Černohorský – Toccata C dur
J. Seger – Fuga a moll
P. Mascagni – Ave Maria
W. A. Mozart – Ouverture C dur, KV 399
L. Sluka – 4 Ave Maria
A. Dvořák – Preludium a moll & Fuga g moll
L. Janáček – Ave Maria


Program
Ch. Gounod / J. S. Bach – Ave Maria
J. S. Bach – Toccata a fuga d moll (BWV 565)
G. Caccini – Ave Maria
B. M. Černohorský – Toccata C dur
J. Seger – Fuga a moll
P. Mascagni – Ave Maria
W. A. Mozart – Ouverture C dur, KV 399
L. Sluka – 4 Ave Maria
A. Dvořák – Preludium a moll & Fuga g moll
L. Janáček – Ave Maria
Aleš Bárta
(*1960) patří mezi nejvýznamnější české varhaníky. Studoval na brněnské konzervatoři u prof. Josefa Pukla a poté na Akademii múzických umění v Praze ve třídě doc. Václava Rabase. Již během studií se stal úspěšným účastníkem mezinárodních soutěží. Získal vítězství na Mezinárodní varhanní soutěži Antona Brucknera v Linci (1982), byl laureátem Mezinárodní varhanní soutěže Franze Liszta v Budapešti (1983) a v roce 1984 se stal absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara.
Jako sólista pravidelně vystupuje s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Virtuosi di Praga a Pražským komorním orchestrem. Spolupracoval s významnými sólisty, jako jsou Josef Suk, Ivan Kusnjer, Sergej Kopčák a Miroslav Kejmar. Jeho koncertní aktivity ho zavedly na prestižní pódia po celém světě. Vystupoval v Rakousku, Maďarsku, Německu, Francii, Španělsku, Švýcarsku, Finsku, Itálii, Belgii, Rusku, Turecku, USA, Japonsku a Číně. Zúčastnil se mezinárodních festivalů v Tokiu, Londýně, Curychu, Berlíně, Lipsku, Avignonu, Madridu, Hongkongu, Istanbulu, Budapešti a Bratislavě.
Jeho umění je ceněno nejen na koncertních pódiích, ale také v nahrávkách, které získaly uznání kritiků i posluchačů. Díky své brilantní technice a hudebnímu cítění patří mezi nejvýraznější osobnosti české varhanní interpretace.
Markéta Klaudová
se narodila v Brně do hudební rodiny. Začínala ve sboru Kantiléna a jako členka dětského sboru Národního divadla Brno vystupovala i v zahraničí. Vystudovala Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a zpěv studovala v Itálii pod vedením Aldy Caiello.
Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií, Filharmonií Brno a Czech Virtuosi. V roce 2017 debutovala v Opeře Národního divadla a hostuje v předních českých i zahraničních divadlech. Je laureátkou soutěže Cesti-Wettbewerb v Innsbrucku (2018) a držitelkou Ceny Jantar (2022). Je členkou souboru Czech Ensemble Baroque a pravidelně vystupuje na festivalech Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Hudba Znojmo a dalších.
Bozkov
Bozkov je významné poutní místo ležící na pomezí Podkrkonoší, Českého ráje a Jizerských hor. Historie zdejšího kostela sahá do 14. století, kdy zde stál dřevěný chrám, který byl během husitských válek zničen. Současný barokní kostel Navštívení Panny Marie byl vystavěn v letech 1690–1693 na popud hraběnky Marie Polyxeny Desfoursové a dodnes patří mezi nejvýznamnější poutní místa regionu.
Podle staré legendy měl být nový kostel původně postaven v Roztokách, ale stavební materiál se prý zázračně přesunul do Bozkova. Toto znamení bylo považováno za projev boží vůle a místo se brzy stalo centrem mariánské úcty. Kostel přitahoval poutníky nejen z okolí, ale i z širších částí Čech a Moravy.
Ve věži chrámu jsou zavěšeny tři zvony, z nichž nejstarší pochází z roku 1555 a je zdoben reliéfem bozkovské Madony. Původně měl kostel až šest zvonů, ale během válek byly některé zrekvírovány a použity k výrobě zbraní. V roce 1924 byly díky sbírkám věřících pořízeny nové zvony, ale i ty byly za druhé světové války roztaveny. Po válce se podařilo získat zvon z roku 1550, pocházející z pražských Manin, který dnes opět zní při bohoslužbách a významných církevních událostech.
Na kůru kostela se nacházejí historické varhany z roku 1852, které postavil varhanář Josef Prediger z Albrechtic. Jedná se o mechanický zásuvkový nástroj se dvěma manuály a 21 rejstříky, který patří mezi nejcennější varhany v regionu. Bohužel v roce 2012 musely být kvůli napadení červotočem a celkovému opotřebení odstaveny z provozu. Hrozilo jejich nenávratné zničení, ale díky velkému úsilí farnosti, místních obyvatel a štědrých dárců se podařilo shromáždit potřebné finanční prostředky. Nákladná rekonstrukce v hodnotě 5,5 milionu korun trvala několik let a v říjnu 2023 byly varhany slavnostně znovu uvedeny do provozu.
Bozkovský chrám tak i dnes slouží nejen jako místo duchovní obnovy, ale také jako významné kulturní centrum. Pravidelně se zde konají koncerty duchovní hudby, na nichž vystupují přední varhaníci a hudební tělesa z celé republiky. Kostel se díky své bohaté historii, zvonům a znovu obnoveným varhanám stal nejen duchovním, ale i kulturním pokladem, který si získává pozornost nejen věřících, ale i milovníků hudby a historie.