- akce již proběhla.
Nová Paka
Nová Paka
26. května v 16:00
Slavnostní koncert
300. výročí posvěcení klášterního kostela
Neděle 26. května 2024 16:00
Nová Paka
Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Koncert se koná pod záštitou Pavla Bouchnera, starosty města Nová Paka.
Vstupné na místě 150 Kč
Účinkují
Cantores Cantant a hosté
Ludmila Pergelová – soprán
Sylva Čmugrová – alt
Dušan Růžička – tenor
Pavel Kšica – bas
Petr Hostinský – varhany
Jakub Hrubý – sbormistr
Program
B. Smetana – 2 moteta
A. Dvořák – Ave Maria
A. Dvořák – Mše D dur (Lužanská)
Sbor Cantores Cantant založil v srpnu 2013, jako smíšený pěvecký sbor ZUŠ Fr. Kmocha v Kolíně, pěvec, pedagog a sbormistr Petr Hlavatý. Sbor je složen do značné míry z minulých i současných žaků pěveckého odděleni ZUŠ. Sbor začal veřejně účinkovat velmi brzy po svém založení. Už po čtyřech měsících nácviku vystoupil na svém prvním koncertu a během dalších dvou měsíců absolvoval další dva koncerty. Od roku 2018 vede sbor Jakub Hrubý.
Složení sboru zaručuje pestrou barevnost hlasových skupin, možnost dynamiky a čistotu intonace. Podstatou je chuť všech členů v prezentaci krásné opomíjené klasické sborové tvorby. Na repertoáru má sbor zásadní díla např. Dvořákovo Stabat Mater, Te Deum, Lužanskou mši, Rossiniho Stabat Mater, Petite messe solennelle, Verdiho a Mozartovo Requeim, dílo Jiřího Strejce a Luboše Sluky. Sbor spolupracuje s předními umělci a pěvci významných českých a zahraničních operních scén.
Petr Hostinský absolvoval varhany a dirigování na Konzervatoři v Pardubicích. Po absolutoriu pokračoval ve studiu na AMU v Praze, obor varhany, ve třídě prof. Jana Hory. V roce 2003 absolvoval pětiměsíční stáž na Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Stuttgartu u prof. Ludgera Lohmanna. Věnuje se koncertní a pedagogické činnosti v Čechách i zahraničí. Je klávesistou populární ska a reggae skupiny STO ZVÍŘAT.
Jakub Hrubý vyrůstal v hudební rodině, studoval varhany, zpíval ve sboru. Vystudoval sólový zpěv konzervatoři v Kroměříži a HAMU v Praze. Je dvorním interpretem díla východočeských skladatelů Luboše Sluky a Jiřího Strejce. Na několika koncertech vystupoval pod taktovkou Tomáše Netopila. Spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Filharmonií Bohuslava Martinů, Filharmonií Hradec Králové, Komorní filharmonií Pardubice. V letech 2010 – 2018 byl členem souboru opery Národního divadla v Praze. Od roku 2018 se věnuje sbormistrovství a hudebnímu vydavatelství.
Nová Paka
Novopacký barokní klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie se stavěl v letech 1709-1724 za působení bratří paulánů v Nové Pace namísto kapacitně nedostačujícho kostelíku z roku 1414. Autor stavby není zcela znám, odborná veřejnost mluví o okruhu rodiny Dientzenhoferů nebo o T. Haffeneckerovi a J. H. Hildebrandovi. Kostel byl postaven pro vzrůstající počty poutníků a nemocných, kteří mimo kostelík navštěvovali i lékárnu paulánů. Po dostavění se mnoho let dotvářel interiér kostela a jeho bohatá výzdoba, hlavně ta fresková Josefa Kramolína.
V průběhu dalších let čakaly stavbu různorodé historické události. V rámci náboženských reforem byl klášter zrušen Josefem II., roku 1858 zachvátil střechu požár, který však zastavila masivní kamenná klenba, v revolučním roce 1848 zde probíhala volba poslanců do říšského sněmu a v roce 1813 se bohoslužby v kostele zúčastnil sám rakouský císař František I.
V současné době má za sebou kostel rozsáhlou rekonstrukci. Po postupné opravě vnějšího pláště a břidlicové střechy se v roce 2014 začal obnovovat také interiér. Došlo k rekonstrukci fresek, iluzivních maleb i všech osmi oltářů. Dnes je kostel skutečnou barokní dominantou a ze svého vrchu se tyčí nad Novou Pakou. Konají se zde pravidelné nedělní bohoslužby a také koncerty, které hlavně v letošním roce připomínají výročí 300 let.