- akce již proběhla.
Přepychy
FLÉTNY V BAROKNÍ HUDBĚ
Koncert se koná pod záštitou Zdeňky Seidelové, starostky obce Přepychy u Opočna.
Sobota 11. června v 18 hodin
Kostel sv. Prokopa
Účinkují
Program
J. Ch. Pepusch (1667–1752) – Sonata d moll pro flautino a virginal (Allegro, Largo, Allegro)
J. B. Loeillet (1688–?) – Sonata a moll pro zobcovou flétnu a virginal (Adagio, Allegro, Adagio, Giga)
J. Stivín (*1942) – Improvizace na téma J. S. Bacha
V. Uhlíř (*1954) – Improvizace na téma J. S. Bacha
J. S. Bach (1685–1750) – Sonata d moll pro flétnu a virginal (Andante)
J. Stivín (*1942) – Dvořákovsky přepychová improvizace
M. Varga (1947–2017): Hommage á J. S. Bach
A. Vivaldi (1678–1741): Koncert C dur pro flautino a virginal (Allegro, Largo, Allegro molto)
Jiří Stivín (*23. listopadu 1942, Praha) je český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, původním povoláním filmař (kameraman). Jeho maminkou byla známá česká televizní a filmová herečka epizodních a malých komických rolí, paní Eva Svobodová, jeho sestra Zuzana je bývalá česká herečka, někdejší členka Divadla Na Zábradlí, jeho dcera Zuzana je také herečkou a zpěvačkou, jeho dcera Markéta je flétnistka, syn Jiří hraje na bicí nástroje a druhý syn Adam na baskytaru. Má 7 vnoučat.
Vystudoval kameru na FAMU, ale po absolutoriu se věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace a časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. Vystupoval v rockové kapele Sputnici, byl členem činoherního souboru Hudebního divadla v Karlíně. Jeho hlavním oborem je však jazz. V šedesátých letech založil soubor Jazz Q. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval na Královské hudební akademii.
Od poloviny osmdesátých let působil také pedagogicky na Pražské konzervatoři, kde vyučoval hru na zobcovou flétnu. Na festivalu Jazztage Leverkusen ’86 přišel Stivín s vlastním Workshop Band a další s Günther „Baby“ Sommer, Theo Jörgensmann a Barre Phillips. Věnuje se i tvorbě hudby pro film a divadlo. V roce 1999 založil Centrum pro improvizaci v umění se sídlem ve Všenorech u Prahy, kde pořádá a vede improvizační dílny. Dne 28. 10. 2007 mu prezident ČR Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Václav Uhlíř (*1954) je významný český varhaník, organolog a hudební pedagog. Během studia na HAMU se úspěšně zúčastnil několika mezinárodních varhanních soutěží. Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. V letech 1983–2019 působil pedagogicky na pardubické konzervatoři. Od roku 1990 zastává funkci na Biskupství v Hradci Králové funkci diecézního organologa. Od roku 1993 je uměleckým vedoucím hudebního souboru krematoria v Pardubicích. Soustavně se věnuje koncertní činnosti a spolupracuje s různými orchestry, sbory a sólisty.
Z jeho četných nahrávek pro Český rozhlas stojí za zmínku zvláště cyklus nahrávek českých historických varhan. Václav Uhlíř se také podílí na organizaci významných kulturních událostí, jako je varhanní festival Vzkříšené varhany nebo Orlicko-kladský varhanní festival.
Sleva 50 % ze vstupného na Festival dechových hudeb Přepychy Karla Pšeničného 5. 7. 2022
Přepychy
Bohatá historie, ale také velmi nadějná současnost, to jsou Přepychy, obec na Rychnovsku se 642 obyvateli. Zdejší historie se začala psát roku 1355. Ve skutečnosti ovšem sahá osídlení Přepych ještě hlouběji do minulosti, která je plná událostí, památek i rodáků, nesmazatelně zapsaných do dějin obce.
Dominantou obce je kostel se zvony starými téměř půl tisíciletí. Původně gotická stavba, připomínaná právě k roku 1355, byla v roce 1574 renesančně přestavěna a zasvěcena sv. Prokopu. Ozdobou obce se staly nově restaurované sakrální stavby, rybníky vyhlášené tradičními rybářskými závody i malebná přírodní zákoutí. Z nedaleké rozhledny Osičina budete mít báječný výhled po kraji. Sousedící údolí Dřízna vás svým klidem vyzve k rozjímání i k procházce tajuplným poutním místem. Pro návštěvníky, motorizované, pěší i cyklisty s výchozími body v srdci Přepych u kostela sv. Prokopa, přímo u rozhledny Osičina nebo při silnici II/320 v lokalitě Ve Skalách, kde jsou umístěny dřevořezby vojevůdců generála Laudona a krále Fridricha s informacemi o střetu vojsk u Přepych v roce 1758. Okruh Dřízenským údolím měří necelé 4 km a je vhodný i pro rodiny s malými dětmi.
Zastupitelé obce ve spolupráci s občany a spolky obnovují historií ověřené dědictví svých předků a ne náhodou je jejich odkaz pokory ve vztahu k přírodě vepsán do znaku obce. Tři symboly spjaté s životem v obci: Opukové skály, které byly donedávna základním stavebním materiálem, tři listnaté stromy – třešně a švestky, které se opět úsilím všech občanů navracejí do sadů a obnovených alejí, a voda, symbol života, který vstupuje do obce s příchodem mladých rodin. O tom svědčí slova starostky obce Zdeňky Seidelové: „Usilujeme o propojení elánu mládí, zkušenosti středního věku a úcty ke stáří. Vše v duchu moderní vesnice přívětivé pro všechny generace. V současnosti probíhá zasíťování a výstavba rodinných domů ve dvou lokalitách o 45 stavebních parcelách. S tím souvisí i záměr vybudování multifunkčního zařízení pro sport, kulturu i vzdělání.“